Texty

články, glosy, eseje, analýzy a další texty

Kandidát do europarlamentu Krutílek: Babiš čerpá peníze za řepku z českého rozpočtu

Ondřej Krutílek kandiduje ve volbách do Evropského parlamentu za ODS. V rozhovoru pro deník FORUM 24 hovoří o podpoře biopaliv, o tom, jak by se EU měla změnit a možná překvapivě také říká, že v budoucnu nevylučuje možnost přijetí eura.

Jak by měla v budoucnu vypadat podpora biopaliv v EU, jejichž největší dodavatelem do státního podniku Čepro jsou firmy Andreje Babiše?

Podpora biopaliv první generace nemá smysl, to je jednoznačné. Jejich náročnost a externality (vliv na životní prostředí) jsou prostě příliš vysoké. EU už ostatně od jejich financování upustila. Málokdo ví, že peníze za řepku Babiš čerpá z českého, nikoli evropského rozpočtu!

Je podpora biopaliv smysluplná?

Podporovat bychom obecně měli jen paliva, která se opravdu vyplatí. Biopaliva nové generace (z mořských řas atd.) zatím nejsou komerčně využitelná, ale jsem pro to, aby EU dál investovala do výzkumu a nebála se GMO. Můžeme tak dospět k palivu, které bude po všech stránkách výhodné a kdo ví, třeba přijdeme na něco, co může konkurovat naftě.

Co říkáte na umělou podporu elektromobility?

Elektroauta ve městech jsou nejspíš budoucnost, ale nemá smysl příliš tlačit na pilu. Navíc nevidím, že by se připravovaly podmínky pro to, aby městská elektromobilita mohla brzy začít fungovat. Připraveny nejsou ani nabíječky, ani přenosová soustava a nikdo neví, jak elektřinu vyrobit tak, aby se to „emisně“ vyplatilo. V současné situaci bych proto podporoval spíš investice do chytré příměstské dopravy, sdílení aut, alternativy taxislužeb atd.

ODS často hovoří o tom, že by se EU měla změnit. Jak konkrétně?

EU by toho měla dělat méně než dnes. Měla by se vrátit k tomu, že usnadňuje budování velkých projektů mezi státy (energetické sítě, dálnice, železniční koridory, jednotná pravidla pro leteckou přepravu, vzájemná pomoc v zahraničí…), nechat státy trochu vydechnout a nesnažit se integrovat úplně všechno. Za tuhle změnu od servisní organizace ke kvazistátu může generace osmašedesátníků, která je dnes u moci. Současný odpor vůči EU a vzestup populistů všude v Evropě má původ právě tady.

Vaše strana je ale mnohými vnímána jako euroskeptická. Jak se na tento problém díváte vy?

Já sám jsem nestraník. S ODS ale dlouhodobě spolupracuji a jsem přesvědčen, že vždy zastávala vyvážený, umírněný postoj. Podporovat myšlenku spolupráce, ale snažit se změnit to, co nám tak úplně nevyhovuje. Svého času byla ODS jediná, kdo kritizoval chyby EU, a ostatní ji za to okřikovali, že to není salonfähig. A podívejte, kam toto ignorování problémů vedlo.

Vidíte jako reálné v příštích letech přijmout euro?

V příštích letech určitě ne, ale do budoucna to nevylučuji, pokud k tomu nastanou vhodné ekonomické podmínky. Krize eurozóny zdaleka ještě neodezněla a pravidla přijatá po krizi z roku 2008 dosud neprošla žádným stres testem. Podstatné je, že ČR by se měla sama rozhodnout, zda a kdy euro přijmout, a to po dostatečné společenské diskusi. Není to triviální problém.

Co vidíte jako největší hrozbu pro EU pro příští léta?

Společenskou a politickou polarizaci. Hrozí, že veřejný prostor ovládnou ti, kdo chtějí EU za každou cenu rozbít, spolu s těmi, kteří si nepřipouští, že by v posledních letech udělali nějakou chybu. A ten nejrozumnější hlas (zachovat EU, ale reformovat to, co nefunguje) se může ocitnout v menšině.

Čím byste se vy jako europoslanec chtěl zabývat?

Prioritou číslo jedna pro mě vždycky bude společný trh a jeho výhody. Je to totiž to nejlepší, co se v EU podařilo vybudovat. Chci odbourávat překážky, které brání svobodnému obchodování, což dnes hlavně znamená jít naproti technologickému vývoji. Všechno se přesouvá na internet, nejen obchodování a nakupování, ale čím dál víc i práce a zábava, a evropská pravidla to musejí reflektovat.

Co nejdůležitějšího nám 15 let v EU přineslo?

Integraci do západních struktur, mnohonásobně větší obchodní příležitosti, celkovou stabilitu, ale také tvrdé zjištění, co nám nejde, kde všude máme zahraničněpolitické slabiny, a kde tedy musíme víc zabrat. Házet flintu do žita, jak to chtějí udělat zastánci czexitu, nemá smysl, když jsme v EU ještě zdaleka nevyzkoušeli všechny možnosti, které nám nabízí.

Vyšlo na forum24.cz.




další příspěvky