Mgr. Ondřej Krutílek

analytik legislativy EU

Absolvoval jsem Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity, obory politologie a mezinárodní vztahy a evropská studia. Bakalářskou práci (2002) i diplomovou práci (2004) jsem věnoval problematice Evropského parlamentu. V roce 2004 jsem začal působit jako analytik legislativy EU v think-tanku Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK) a jako asistent v Evropském parlamentu.

Specializuji se na monitoring a analýzu legislativy EU, především v oblasti politiky životního prostředí. Věnuji se i otázkám vnitřního trhu EU a hospodářské a měnové unie. Během své dosavadní praxe jsem připravil řadu tematicky zaměřených analýz, jež svým příjemcům – politikům, orgánům státní správy a samosprávy či podnikatelským subjektům – posloužily jako podklady pro další strategické rozhodování.

Mezi lety 2014-2019 jsem naplno působil v Česku. Obnovil jsem své aktivity v CDK, stal se jednatelem analytické a poradenské společnosti B&P Research (2013) a ředitelem ústavu Evropský informační projekt (2015). V roce 2014 jsem vstoupil do spolku Pravý břeh, kde jsem nedlouho poté (2016) začal působit jako místopředseda výkonné rady. Vrátil jsem se také k pravidelné výuce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity a k publicistické činnosti, při níž jsem zúročil dlouholeté zkušenosti s řízením časopisu Revue Politika. Od roku 2017 jsem členem správní rady Institutu pro pravicovou politiku (IPPO).

Po volbách do Evropského parlamentu v roce 2019, v nichž jsem kandidoval jako nestraník za Občanskou demokratickou stranu (ODS), působím jako šéf kanceláře europoslance Alexandra Vondry. Členem ODS jsem od podzimu 2019 a coby iniciátor dokumentu Silné Česko v Evropě 21. století působím ve dvou jejích programových týmech – pro zahraniční politiku a EU a pro životní prostředí.

1981

30. dubna jsem se narodil v Novém Jičíně. Než jsem začal chodit, připomínal jsem maskota firmy Michelin.

1987

Začal jsem navštěvovat základní školu v Hodslavicích. Třídní učitelce jsem byl ještě nucen říkat “souška”.

1989

Kvůli rozšířené výuce jazyků jsem přešel na ZŠ Tyršova v Novém Jičíně. Od třetí třídy jsem se učil anglicky, od páté německy.

1995

Po osmi letech základní školy jsem začal navštěvovat Masarykovo gymnázium v Příboře. Abych se nenudil, dva dny po nástupu do prvního ročníku jsem byl zařazen do kvarty víceletého gymnázia.

1999

Úspěšně jsem odmaturoval a začal studovat politologii a mezinárodní vztahy a evropská studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. V Praze “kolegu z Moravy” nechtěli a Olomouc mi přišla na to, abych se postavil na vlastní nohy, zbytečně blízko.

2002

Získal jsem titul Bc., když jsem obhájil práci s názvem “Vývoj legislativní pravomoci Evropského parlamentu”. Mezitím už jsem měl za sebou práci na několika studentských projektech, začátek kariéry na pozici pomocné vědecké síly, ale také řadu prázdninových brigád (v mlékárně, na poště, na farmě). Abych si mohl pořídit třeba počítač.

2004

Stal jsem se magistrem. Uspěl jsem s prací “Evropský parlament: instituce sui generis?”, a to tak, že jsem dosáhl na červený diplom. Po prázdninách jsem začal pracovat jako analytik legislativy EU v Centru pro studium demokracie a kultury (CDK) a jako asistent poslance Evropského parlamentu za ODS Hynka Fajmona na úvazek více než plný.

2008

Začal jsem dělat domovníka v domě, kde jsem si pořídil byt. Nechtěl jsem, aby mi a dalším po splacení hypotéky spadl na hlavu.

2009

6. srpna se mi narodil první syn Adam. Mezitím už jsem si vyřizoval přesun do Bruselu, kde jsem získal post akreditovaného asistenta Evropského parlamentu. Nejprve jsem pracoval výhradně pro Hynka Fajmona, později i pro Ivo Strejčka (oba ODS).

2012

Na den přesně po třech letech se mi narodil druhý syn Mikuláš.

2013

První zápis do veřejného rejstříku. Stal jsem se společníkem a jednatelem analytické a poradenské společnosti B&P Research. Taky jsem začal běhat a absolvoval svůj první závod.

2014

Uběhl jsem svůj první půlmaraton a stal se členem spolku Pravý břeh, který vytváří zázemí pro premiéra Petra Fialu, mého vysokoškolského učitele a předsedu ODS.

2015

Do třetice všeho dobrého. Po dalších třech letech se mi narodil třetí syn. Štěpán měl rovněž nakročeno spatřit světlo světa 6. srpna, ale nakonec se narodil o den později.

2017

Začal jsem se učit hrát na kytaru a spolu s vrcholnými politiky ODS jsem se stal členem správní rady Institutu pro pravicovou politiku (IPPO).

2018

Po třech letech práce spatřilo světlo světa třetí vydání knihy Evropská unie. Oproti druhému vydání, na kterém jsem se podílel rovněž, s nepatrnou změnou. Stal jsem se jejím oficiálním spoluautorem.

2019

Po volbách do Evropského parlamentu, v nichž jsem kandidoval jako nestraník za ODS, působím jako šéf kanceláře europoslance Alexandra Vondry.

Co mám rád

Kromě svých dětí miluji hlavně hudbu. Nehledím na žánry ani politické přesvědčení hudebníků – to bych taky mohl poslouchat jen ticho – ale na autenticitu. Takže nemám problém ani s operou, ani s jazzem, ani s dechovkou.

Ovšem pokud si mohu vybrat, sahám jinam. Nejvíc mých oblíbenců hraje rock v nejširším slova smyslu. Neil Young, Joy Division, Nirvana, PJ Harvey, Fontaines D.C. například. Z českých kapel nemohu nezmínit třeba Už jsme doma, Please The Trees, Houpací koně, Kittchen, Kalle nebo Nylon Jail.

Zcela samostatnou kapitolou je český underground, který jsem se nejprve dlouho “učil”, ale poslouchám jej dodnes. Zvláště kapely, které nežijí z podstaty, ale byly s to se rozvíjet i po Listopadu. Třeba DG 307.


hudba
1/2 marathon

Taky rád čtu, ač mám na knihy čím dál méně času (i proto, že tuny toho přečtu kvůli práci). Z beletrie mě v posledních letech zaujal především Michel Houellebecq nebo Radka Denemarková, z esejistiky Konrad Paul Liessmann (Teorie nevzdělanosti) či Manfred Spitzer (Digitální demence). V poezii je již léta mou stálicí Pavel Zajíček nebo J. H. Krchovský.

Od roku 2012 běhám a od roku 2017 se snažím zkrotit akustickou kytaru. Největší úspěchy? Olomoucký půlmaraton za 1:38:20 a Wonderful Tonight od Erica Claptona nebo Hurt od Johnnyho Cashe (protože je zvládnu odehrát a ještě se nerušit zpěvem).

sdílet na twitteru sdílet na facebooku sdílet na linkedin