Fialův přítel na telefonu: Nelze válčit na ukrajinské i klimatické frontě zároveň. Klima musí ustoupit

Ondřej Krutílek | 24. října 2022

Kvůli tlaku na dosažení Zelené dohody zapomněla Evropská unie na budování energetické bezpečnosti. Myslí si to alespoň poradce premiéra Petra Fialy Ondřej Krutílek, který je sám členem ODS a zároveň pracuje jako asistent europoslance Alexandra Vondry. V podcastu Bruselské chlebíčky říká, že klimatická politika Evropské unie není příčinou současné energetické krize, ale ani nepomáhá jejímu řešení.

Evropská unie by podle Krutílka v současné krizové situaci měla minimálně na čas ustoupit od prosazování opatření v rámci Green Dealu.

„Vedli jsme svatý boj s CO2, nedívali jsme se nalevo napravo. A úplně jsme zapomněli, že je třeba brát v potaz, že to taky musí někdo zrealizovat a že to bude mít velký dopad na lidi z nízkopříjmových skupin,“ vysvětluje premiérův poradce.

A zároveň vyjadřuje pochybnosti o smyslu uhlíkového cla, jehož zavedení je součástí klimatického balíčku. „Trochu se obávám, že to fungovat nebude. Protože těmi hlavními, kteří mají být takzvaným CBAM zasaženi, jsou Rusko a Čína, pokud si dobře pamatuji. A budeme věřit Putinovi, že vyplní dobře formulář? Já nevím,“ krčí rameny.

Jak by tedy podle Ondřeje Krutílka měla Evropská unie bojovat s klimatickou změnou? A jak v praxi vypadá práce premiérova poradce? Poslechněte si novou epizodu Bruselských chlebíčků.

Ptali si Zdeňka Trachtová a Viktor Daněk.

Vyšlo na rozhlas.cz.
sdílet na twitteru sdílet na facebooku sdílet na linkedin