Byl jsem vnitřní rebel, říká o svém dospívání Ondřej Krutílek
PODCAST | 29. února 2024
Životní příběh Ondřeje Krutílka, šéfa kanceláře europoslance Alexandra Vondry. Jak se chlapec původem z Mořkova dostal až na 5. místo kandidátky koalice SPOLU do europarlamentu? Poslechněte si nový díl podcastu Babylon Brusel.
Po absolvování čtyřletého gymnázia v Příboře se rozhodl pro studium politologie a mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Dle Krutílkových slov se jednalo o „skloubení zájmu o historii s tím, co se děje dnes“. Jako navazující studium si zvolil obor evropská studia. Ihned po úspěšném obhájení diplomové práce pak začal působit jako analytik evropské legislativy v think-tanku Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK).
Podílel se i na vzniku Pravého břehu. „Pravý břeh vznikl jako spolek, jako pokus o protiváhu Babišovým médiím v době, kdy koupil Mladou frontu,“ komentuje Krutílek. Spolek později zaštítil Petr Fiala, se kterým Krutílek mimo jiné spolupracoval na jeho známe publikaci „Evropská unie“. „Podílel jsem se jako pomocná vědecká síla na prvním vydání, na druhém vydání jsem se podílel tak, že jsem to v zásadě celé připravil, a u toho třetího vydání jsem říkal, že už jsem dost velký, že bych chtěl být i na té obálce,“ popisuje Krutílek.
Po neúspěšné kandidatuře do europarlamentu v roce 2019 mu tehdy zvolený Alexandr Vondra nabídl místo šéfa své kanceláře. „On za mnou přišel, podal mi ruku a říkal: Tak sorry. Nechceš pro mě dělat?“ vzpomíná s úsměvem Krutílek. „Já jsem ani nečekal, že to bude celých pět let, ale řekl jsem si, že třeba chvíli spolu budeme spolupracovat, a jsme v roce 2024 a já pořád vedu Sašovu kancelář,“ přiznává.
A čeho by chtěl jako případný europoslanec dosáhnout? „Chtěl bych, abychom EU v Česku přestali vnímat optikou, že je buď všechno špatně, nebo je to úplně celé skvělé.“ Zdůrazňuje, že jsme členy unie a jako takoví se máme aktivně podílet na jejím chodu. „Celých těch dvacet let vzdělávám lidi o EU, říkám jim, jak to tam funguje, říkám jim, co s tím mají dělat, jak to mají dělat, kdy to mají dělat, a z pozice europoslance si myslím, že bych to mohl dělat mnohem efektivněji,“ shrnuje Krutílek.