Podcast

podcasty, rozhovory a další mediální výstupy

⁠Izrael, jaderná energetika, EURO 7 a obnova Ukrajiny

Jubilejní desátá epizoda našeho podcastu Babylon Brusel! O čem bude řeč? Například o tom, jak je to doopravdy s penězi pro Palestinu nebo o tom, jak EU redesignovala trh s elektřinou. A co jádro? Je zeleným zdrojem? Dotkneme se také nových investic a nebude chybět ani oblíbená norma EURO 7. Jak dopadne na plénu? A podporuje EU stále ještě Ukrajinu?

Michal: Zeptám se úplně jednoduše. Máš pocit, že humanitární pomoc pro Palestinu může být zneužitelná? Protože třeba paní europoslankyně Gregorová říká, že podle jejího názoru zneužitelná není, protože kontrolní mechanismy jsou nastavené tak dobře, že se vlastně zneužít nedá.

Ondřej: Záleží na tom, jakou formu ona humanitární pomoc má. Pokud je to pomoc formou, toho, že tam dovezeme vodu, dovezeme tam zdravotnický materiál, tak to se skutečně asi zneužít nedá. Ale pokud humanitární pomoc nabývá rozměrů pomoci finanční, tak opravdu kdo ví, kde ty peníze končí.

Já nejsem expert ani na humanitární pomoc, ani na rozvojovku, abych tady kázal, jak to celé vypadá. Pouze se snažím rozlišit mezi tím, co podle mého soudu zneužitelné je a co není. Pokud už se dohodneme na tom, že humanitární pomoc má být za EU trojnásobná, tak nechť je v podobě materiálu, který nelze zneužít jiným způsobem a lze ho použít jen tak, aby skutečně pomohl těm, kteří to reálně potřebují.

Michal: Trochu odskočím od různých pomocí a přečtu titulek: Španělské předsednictví EU aktivovalo krizový unijní mechanismus. Co to znamená?

Ondřej: Tomu bych nepřikládal vůbec velký význam. To je něco, co má EU už 10 let. Je to zaběhlý systém komunikace mezi členskými státy a především Evropskou komisí v různých krizových obdobích. Zkrátka tam, kde je potřeba navzájem komunikovat víc než obvykle.

Tento mechanismus se použil už během migrační krize v roce 2015, během covidové krize nebo krize na Ukrajině a nepřikládal bych tomu větší váhu Je to nástroj, který se pro tyto účely používá, ale neznamená to, že bychom teď najednou všichni byli v nějakém ohrožení, nebo se na nás něco valilo a tak dále. Je čistě formální nástroj…
další příspěvky