Texty

články, glosy, eseje, analýzy a další texty

V Bruselu musejí zaznívat i kritické hlasy EU bez překrucování 10/2018

Analytik evropské legislativy Ondřej Krutílek každý měsíc pročítá stovky unijních tiskovek, abyste to nemuseli dělat sami. Vše důležité pak skončí v jeho pravidelném EU Radaru. Pravý břeh se ptá na několik zajímavostí ze říjnového vydání.

Českým internetem právě proběhla zpráva, že se Jan Zahradil stane kandidátem EKR na předsedu Evropské komise. Při pročítání reakcí mě překvapilo, jak stále rozšířený je myšlenkový model „Zahradil (potažmo ODS) kritizuje Brusel, takže nemá v Europarlamentu co dělat“. Co bys takovým diskutujícím vzkázal?

Že je to přesně naopak! Že v Evropském parlamentu musejí zaznívat i hlasy, které jsou vůči EU kritické. Pokud vím, tak frakce EKR nechce Unii ničit, ale reformovat. A má relativně jasnou představu, jak by EU po takové reformě měla vypadat. Nemá-li EU zničit sebe sama, potřebuje korektiv, ne partičku zaslepených yesmanů, kteří jsou přesvědčeni, že evropská integrace je podobna jízdě na kole, a tak je pořád třeba šlapat. Já osobně, když jedu z kopce, tak raději brzdím!

Poslední Eurobarometr potvrdil, že se Češi k EU stavějí vlažně. A nedlouho potom se objevilo několik tiskovek zabývajících se rovností pohlaví (kde Česko nedopadlo dobře). Souvisí to spolu? Je to problém komunikace, nebo politických priorit?

Je to hlavně problém toho, že EU se utrhla z řetězu, že řeší všechno, a nic pořádně. Češi jsou taky z historických důvodů citlivější na zásahy zvnějšku. To pak vytváří podmínky pro to, že jsme vůči EU vlažnější a že nejsme s to se ztotožnit s kdejakou progresivistickou agendou. Řešení je jednoduché: Netlačit v Bruselu tak na pilu. Nejen v Evropské komisi a Evropském parlamentu, ale ani v Radě a Evropské radě (které reprezentují – nebo by měly reprezentovat – členské státy).

A co horká novinka, bezplatné jízdenky po Evropě pro mladé? Je tohle lepší způsob, jak propagovat evropskou integraci?

Odpovídám thatcherovsky: „Ne, ne, ne!“ Nezpochybňuji individuální přínos pro ty, kteří si na lístky „sáhnou“. Ale mám dost zásadní problém s tím, že EU se tady pokouší někoho paternalisticky vodit za ručičku a ještě si na tom honit body. Jinak řečeno, s „bezplatnými“ jízdenkami bych nesouhlasil ani v případě, že by s nimi přišel stát. Natož EU, jejíž role má být z definice opravdu, ale opravdu jiná.

Ptal se Petr Dvořák.

Vyšlo na webu pravybreh.cz.




další příspěvky