Podcast

podcasty, rozhovory a další mediální výstupy

Rozšiřování EU, TikTok a humanitární pomoc pro Gazu

Ochrání EU děti před YouTube a TikTokem? Jaká je mírnější norma Euro 7? V čem je koalice SPOLU lepší než Andrej Babiš? Jaká má být humanitární pomoc pro Gazu? A blíží se renesance jaderné energetiky? Odpovědi uslyšíte v jedenácté epizodě našeho podcastu.

Michal: Evropská unie má shodu nad návrhem na obnovu přírody, dotkne se pětiny ploch. Vyšlo to dnes (10.11.) v médiích. Tak co to přináší?

Ondřej: Trialog mezi radou a evropským parlamentem skončil skutečně v noci. Já jsem dnes jen pochytával zprávy o tom, co v tom finálním textu je a není a zatím mám jen kusé informace. Nedokážu tedy úplně přesně vyhodnotit, zda členské státy, které se obávaly, že budou muset udělat z řady svých území rezervace, kde se nebude moct vůbec nic dělat, budou nakonec při obnově ekosystému postupovat podle svého. Tím ale samozřejmě nekončí různé pochyby, které o tom textu panovaly už dřív. Je to nařízení, tudíž státy do toho nebudou moci zasahovat, co se týče vlastních implementačních norm typu zákonů a vyhlášek a tak dále. Další věc je, jak moc se budou nebo nebudou vynucovat obnovy zemědělských ekosystémů, což by samozřejmě zasahovalo i do zemědělské produkce. Koneckonců cíle, které tam nařízení stanovuje, čili obnovit do roku 2030 20 % ekosystémů, které to potřebují a potom do roku 2050 všechny ekosystémy, které to potřebují, vlastně zůstávají pořád stejné.

To znamená, že i když státy budou mít dost volnosti v tom co a jak budou přispívat společným cílům, tak cíle se nezmění. Jinak řečeno: v EU je 27 států, když tam tedy přijde 27 dokumentů, jak to který členský stát chce dělat a nebude to stačit, tak co se pak stane? Stane se to, že komise bude na všechny ty státy na jeden po druhém tlačit, aby se podle toho adekvátně zařídily a budou to právě členské státy, kdo bude mezi mlýnskými kameny. Na jedné straně bude Evropská komise, která to bude vynucovat do na druhé straně budou občané, kteří budou řvát, že se jim něco nelíbí. A z toho mám trochu obavu, že státy v tom zůstaly samy. Na druhou stranu to byly právě i státy, které k tomu kompromisu přispěly. To je také potřeba říct.

Tak jen abychom chápali nařízení o obnově přírody v celkovém kontextu, že je to lepší, než byl původní návrh komise, ale úplná hitparáda to také není. Opakujeme to tady pořád, že ďábel je skryt detailu, tady si myslím, že ještě víc než kdekoli jinde.




další příspěvky