Texty

články, glosy, eseje, analýzy a další texty

Rozhodování se přesunulo z pléna do kanceláří, to se musí změnit

Po Lisabonské smlouvě Evropský parlament zdánlivě schvaluje méně věcí, ale rozhodování se jen přesunulo z pléna do kanceláří, kde na něj vůbec nevidíme, říká kandidát ODS do Evropského parlamentu a analytik legislativy EU Ondřej Krutílek. To se musí změnit, dodává.

ODS jde do voleb s heslem velkého právního úklidu. Která legislativa EU je zbytná?

Jsme pro eliminaci předpisů, které už jsou zastaralé, nepoužívané nebo které zatěžují ekonomiku. Především bych ale chtěl zdůraznit, že pouhé zrušení několika norem nám nepomůže. Unijní právo potřebuje revizi jako celek, a proto musíme postupovat systematicky. Největší problém je v tom, že řada evropských norem se po několika letech automaticky novelizuje, takže se donekonečna obnovují i pravidla, která už nepotřebujeme. To je třeba změnit. Druhá věc, kterou vnímám jako důležitou, je omezení expertních výborů, které stojí mimo demokratickou kontrolu, a přitom rozhodují o konkrétní podobě pravidel, která pak musíme přijmout. Po Lisabonské smlouvě Evropský parlament zdánlivě schvaluje méně věcí, ale rozhodování se jen přesunulo z pléna do kanceláří, kde na něj vůbec nevidíme.

Můžete dát nějaký příklad legislativy zralé na zrušení?

Jeden z příkladů je třeba zbraňová směrnice. Nechci vám ale dávat seznam konkrétních norem a paragrafů, to bychom začínali od konce. Spíše bych podpořil, aby se legislativa konečně pořádně zanalyzovala, protože dosavadní pokusy zatím vždy vyšuměly do prázdna, protože za nimi stála Evropská komise, která na zjednodušování EU nemá zájem.

Jak hodnotíte aktuální aktivitu Evropské komise v otázce střetu zájmů českého premiéra? Postupuje Evropská komise, jak by měla?

V tomhle jsem pragmatik. Andrej Babiš otevřeně škodí naší zemi, a nám se zatím nedaří mu v tom bránit – kvůli jeho vlivu na státní instituce, kvůli jeho ovládnutí klíčových médií atd. A Evropská unie prostě může být aréna, která ho nakonec dožene k odpovědnosti. I když to samozřejmě není „čisté” řešení, mnohem radši bych byl, kdybychom si tenhle problém dokázali vyřešit sami.

Co můžete v Evropském parlamentu reálně změnit pro EU? A co pro Česko?

Společně s kolegy z ECR můžu vypracovat a/nebo podpořit návrhy, které Unii zpřehlední a postaví ji zpátky na nohy, ať už jde o celkovou reformu, nebo o konkrétní legislativu. Osobně pak chci v Evropském parlamentu artikulovat zájmy těch, kterých se evropská pravidla přímo dotýkají. Drobných živnostníků, majitelů nemovitostí, soukromých zemědělců…

Jak byste udržoval kontakt s českými voliči po zvolení do europarlamentu?

Osvědčilo se mi být co nejotevřenější – moje telefonní číslo je veřejně na webu, každý mě může oslovit, a pokud má zajímavé téma, rád si na něj najdu čas. Nemůžu samozřejmě slíbit, že to takto idylicky dokážu i jako europoslanec, ale určitě udělám vše pro to, abych neztratil kontakt s domovem. Ve všech významech toho slova. Jako analytik také dlouhodobě spolupracuji s profesními organizacemi, jako je Asociace soukromého zemědělství, a jejich podněty a zpětná vazba pro mě vždycky byly naprosto zásadní. Doufám, že zůstaneme v kontaktu i v případě mého zvolení.

Vyšlo na echo24.cz.




další příspěvky