Moje priority

Společný trh je základ

Prioritou číslo jedna pro mě vždycky bude společný trh a výhody, které nám přináší. Musíme odbourávat překážky, které brání svobodnému obchodování, ať už je to zbytečná regulace, nebo nedokonalosti ve volném pohybu zboží a služeb.

Dnes to hlavně znamená jít naproti technologickému vývoji a reagovat na to, co všechno se v našem životě přesouvá na internet. Nejen obchodování a nakupování, ale čím dál víc i práce a zábava. Proto se chci zaměřit na digitální ekonomiku, prosazovat sjednocování jejích pravidel a podporovat digitalizaci všude tam, kde to má smysl. V nejbližší době je například potřeba:

Smazat rozdíly mezi fyzickým a digitálním trhem

To znamená srovnat daně a cla za zboží koupené přes internet a v kamenných obchodech a sjednotit práva zákazníků (reklamace, vrácení zboží). Nebo také zavést stejnou DPH na klasické a elektronické knihy. Tohle všechno povede k přehlednějšímu trhu jak pro firmy, tak pro zákazníky.

Zbavit se geoblockingu

V celé EU musíme mít jednoduchý přístup ke stejnému digitálnímu obsahu, a to bez umělých překážek a poplatků. EU přece stojí na volném pohybu zboží a služeb.

Brát vážně bezpečnost

S tím, jak internet prostupuje naše životy, se otevírají nová rizika. EU by se měla zaměřit na efektivní ochranu osobních údajů. Dále je třeba umožnit co nejširší spolupráci v oblasti kyberbezpečnosti.

Pomáhat rozšiřování rychlého internetu

Bez kvalitního připojení to dnes nejde. EU v budování širokopásmových sítí zaostává za USA i východní Asií. Připravme se včas na rozvoj sítí páté generace, na kterých poběží internet věcí nebo autonomní vozidla. Principy jsou jasné: eliminace překážek, konkurence, důraz na bezpečnost a otevřené standardy.

Rozumné nakládání s evropskými penězi

Další téma, které dlouhodobě vnímám jako klíčové, je rozumné nakládání s evropskými penězi. To zatím moc nefunguje. Nemohou za to jen pravidla EU, ale z velké části i to, jak dotace rozdělujeme my sami: složitě, nepřehledně, nevyváženě a především nespravedlivě. Zvláště na venkově je vidět, že většina dotací nesměřuje tam, kam má.

Přitom máme tolik problémů, s nimiž by EU mohla pomoci. Nejpalčivější je problém sucha, který trápí obzvlášť jižní Moravu. Jako europoslanec chci usilovat o celkovou změnu pravidel, aby většinu peněz nemohly vysávat zemědělské korporace typu Agrofertu. Peníze se musejí dostat tam, kam patří. Především k malým a středním zemědělcům, kteří se chovají ke krajině šetrně. Musí směřovat na zlepšování infrastruktury, ochranu lesů a polí, na udržení vody v krajině a boj s erozí a kontaminací půdy.

Zjednodušme to!

Celkově je třeba EU neustále zjednodušovat. Udělejme velký právní úklid. Normy, které už nepotřebujeme nebo nás stojí moc peněz, můžeme s klidem zrušit. Také pomůže, když omezíme množství pravidel, která vytváří „neviditelní“ úředníci bez politické odpovědnosti (v rámci tzv. komitologie).

Tady všude může europoslanec udělat velký kus práce.

Kompletní program ODS pro eurovolby 2019Jak mě podpořit

Řekni o mně své rodině a známým, pošli jim odkaz na můj web krutilek.eu.

Sleduj mě na Facebooku, TwitteruInstagramu, lajkuj, komentuj a sdílej moje příspěvky. Dej si na profilovku razítko O.K. do EU!

Pošli mi krátké video, ve kterém odpovídáš na otázku Proč podporuji Ondřeje Krutílka do Evropského parlamentu?

Přihlas se jako dobrovolník a pomoz mi s letáky nebo na akcích.

V evropských volbách 24.–25. května 2019 vol ODS a kroužkuj č. 4!

Moje principy

V EU musíme zůstat a pracovat na její rozumné reformě

Jak umělá integrace, tak rozpad Unie by pro nás byla katastrofa.

Méně, ale lépe

EU by měla fungovat flexibilněji než dnes. Kromě společného trhu by všechna spolupráce v EU měla být svobodná a dobrovolná. To platí i pro přijetí eura.

Evropské peníze na smysluplné věci

EU musí podporovat hlavně projekty s přidanou hodnotou a jejich využívání nesmí být zbytečně složité.

Velký právní úklid

EU nesmí být výrobní linkou na stále nové zákony.

Přehlednější systém pravomocí

Státy si musejí vyjasnit, které kompetence si ponechají a které předají Bruselu.

sdílet na twitteru sdílet na facebooku sdílet na linkedin